Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım

Uyku Laboratuvarı:


Gürültülü horlama, ortalama 100 kişiden 5’ inde hayatı tehdit edebilecek ‘Uyku Apne Sendromu (OSAS)’ gibi bir hastalığın belirtisi olabilir. Apne solunum durması demektir ve bu hastalık kısaca uykuda solunum durması hastalığı olarak ifade edilebilir.


Uyku Apne Sendromu aynı zamanda yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, kalp krizi ve inmeye de yol açabilir. Her gece yüksek sesle horlama, geceleri tekrarlayan uyanmalar, gündüz aşırı uyku hali ya da sabahları baş ağrısı ile uyanmanız söz konusu ise mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuz sizi Uyku Laboratuvarı için yönlendirecektir. Uyku uzmanları bu solunum bozukluklarının tanısını koyup önlemeye ya da düzeltmeye yardımcı olacaktır.

 

Uyku Apne Sendromu Belirtileri:

-Gürültülü horlama;

-Uykuda nefes alamama;

-Uygunsuz yerlerde uykuya dalma;

-Konsantre olmada güçlük, unutkanlık, sinirlilik, depresyon, cinsel istekte azalma;

-Erkeklerde iktidarsızlık, kadınlarda adet düzensizlikleri;

-Uyanınca baş ağrısı ya da bulantı;

-Gece boyunca sık idrara çıkma ya da yatağı ıslatma;

 

Uyku Apne Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmeyen uyku apne sendromu sonuçları sağlığı tehdit eder. Tedavi edilmeyen uyku apne sendromunun en iyi bilinen sonuçları aşağıdadır:

 

- Gündüz aşırı uyku hali;
- Rahatsız uyku;
- Sabah baş ağrısı, bulantı;
- Cinsel isteksizlik, iktidarsızlık;
- Gece sık idrara kalkma;
- Yüksek tansiyon;
- Kalp krizi;
- İnme;
- Depresyon;
 

Tedavi bu semptomları genellikle düzeltir ve uyku apne sendromunun yüksek tansiyon gibi sonuçlarını önler. Olguların çoğunda tedavinin yararı tedavi başlar başlamaz görülür.


Tanı Yöntemi: Uyku Testleri

Uyku Testi (polisomnografi) farklı uyku evrelerini tanımamıza yarayan ve uyku bozuklukları tanısı için gerekli bilgilerin toplandığı tetkiktir. Uyku Testi süresince vücutta uykuda devam eden aktiviteler (beyin dalgaları, kas hareketleri, göz hareketleri, ağız ve burundan solunum, horlama, kalp hızı ve bacak hareketleri) elektrot denilen, cilde yapıştırılan küçük metal diskler ile kaydedilir. Göğüs düzeyi parmağa takılacak bir alıcı ile sürekli ölçülecek, bir video kamera aracılığı ile uyku süresince görüntü kaydedilecektir. Bu cihazların hiç biri ağrı verici değildir.

 

Neden Uyku Testine İhtiyacım Var?

Uykunuzun ve uyku ile ilgili problemlerinizin tam olarak anlaşılabilmesi; gece boyunca değişik beyin aktivitelerinizi ve vücudunuz ile ilgili farklı fonksiyonları kaydetmek ve bunların arasındaki ilişkiyi görmek ile mümkündür. Uyku testinden sonra doktorunuz kayıtları inceleyerek ve yorumlayarak herhangi bir hastalığın var olup olmadığını bildirecektir. Herhangi bir uyku bozukluğu ile ilgili bulgu tespit edilir ise tedavi önerilerini belirtecektir.


Uyku Laboratuvarı

Birçok kişi uyku laboratuvarı denildiğinde soğuk ve yoğun teknolojik bir klinik ortamı hayal eder. Ancak uyku merkezleri sıcak bir ortama sahip rahat bir otel odası gibidir. Teknik cihazlar ve teknisyenler, sizin yattığınız odanızdan farklı bir odada bulunur. Elektrot ve sensörler vücudunuza sistematik bir şekilde takılır ve siz evinizde olduğu gibi istediğiniz pozisyonda uyuyabilir, gece içinde yatış pozisyonunuzu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.
Uyku merkezine geldiğinizde teknisyen sizi karşılayacak ve odanızı gösterecektir. Bu sırada test ile ilgili bilmek istediklerinizi teknisyene sorabilirsiniz. Siz hazırlandıktan sonra, teknisyen elektrotları takar ve böylece teknisyen odasında uykunuz ile ilgili parametreler izlenir. Tüm bu işlemler sonrasında, doktorunuz sizi sonuçları konuşmak ve tedaviniz hakkında önerilerinde bulunmak için sizi tekrar çağıracaktır.