Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım

RİNOPLASTİ (BURUN ESTETİĞİ)

Rinoplasti ameliyatının amacı burnun şeklini kalıcı olarak iyileştirmektir. Bu iyileştirme, burun yapısının doğal görünmesi ve yüzün bütünü ile ahenkli olmasını sağlar. Bu işlem sırasında burnun iç kısımlarında nefes almayı olumsuz etkileyen kıkırdak veya kemik oluşumlar da düzeltilebilir.

Rinoplasti burundaki yamukluk, çöküklük, asimetri gibi sorunları da çözmek için yapılabilir.

Rinoplasti ameliyatının başarılı olması için mevcut anatomik yapının dikkatli değerlendirilmesi önemlidir. Buna göre ne ölçüde değişiklik yapılabileceği hastalarımıza anlatılır ve yeni burun şeklinin onların beklentileri ile uyumlu olup olmayacağı değerlendirilir.

Rinoplasti ameliyatları ameliyathanede anestezi uzmanları tarafından uygulanan genel anestezi altında yapılır. Çoğunlukla ameliyat sonrası bir gece hastanede gözlem ve takip amacıyla kalınır. Burun çatısını korumak amacıyla 7-10 gün süreyle nazal splintler uygulanır. Ameliyata bağlı olarak gözaltlarında ve burun çevresinde bir miktar şişlik ve morluk oluşabilir, bunlar 1-2 hafta içinde kaybolur. Hastalarımız bir hafta içinde işine dönebilir ve bir ay sonra spor ve benzeri aktivitelere başlayabilir.MEME ESTETİĞİ

Yapısal nedenlerle veya hamilelik ve emzirmeye bağlı olarak memelerde deformasyonlar oluşabilir. Kadınların en çok şikayetçi olduğu başlıca 3 durum: Memelerin küçük, sarkık veya aşırı büyük olmasıdır. Doğal olarak, bu 3 durum için de farklı ameliyat yöntemleri geliştirilmiştir.

Meme büyütme:

Memeler bazen ergenlikten itibaren yapısal olarak küçük kalabilir, bazen de doğumlardan sonra meme dokusunda aşırı incelmeye bağlı hacim kaybı gelişebilir. Her iki durumda da, silikon protezler kullanılarak gövde ölçüleriyle uyumlu ve doğal anatomik görünümü sağlayacak şekilde hacim arttırılabilir, kişinin fiziki özelliklerine göre uygun bir şekil oluşturulabilir.

Bu ameliyat 18 yaşından itibaren uygulanabilir. Hem amaca en uygun tipte ve hacimde, hem de sağlık açısından uygun protezlerin seçilmesi  önemlidir. Özel bir neden olmadıkça, protezler göğüs kasının altına yerleştirilir. Böylece, protez ile meme dokusunun doğrudan teması olmaz. Daha sonraki gebelik ve emzirme dönemleri açısından bir risk oluşturmaz. Protez uygulanmış kadınlar meme sağlığının takibi için önerilen mammografi-ultrasonografi gibi tetkiklerini sorunsuz şekilde yaptırabilirler. Belli aralıklarla yapılan bu tetkikler protezlerin sağlam olduğunun anlaşılmasına da yardımcı olur.

Bu ameliyatta, çoğunlukla memenin altındaki oluktan yapılan 4 cm. lik bir kesiyle kas altındaki alana ulaşılır ve protez buraya yerleştirilir. Ameliyat sonrasında birkaç gün hafif ağrılar olabilir. Ameliyat gecesini hastanede geçirdikten sonra 2-3 gün içinde işe dönebilir. 2-3 ay kadar sporcu sütyeniyle koruma ve destek uygulanır.

Meme Dikleştirme:

Memelerde sarkma farklı derecelerde ve tiplerde ortaya çıkabilir. Kadınları estetik açısından en çok rahatsız eden durumlardan biridir. Eğer sarkmayla birlikte hacim kaybı da varsa ve silikon protez uygulaması talep edilirse, bazı durumlarda sadece protez uygulamasıyla bu sarkma düzeltilebilir. Çoğu zaman dikleştirme için de bir operasyon gerekir. Memelerin durumuna bağlı olarak farklı ameliyat yöntemleri geliştirilmiştir. Son yıllarda sıklıkla kullanılan yöntemle, dikleştirme işleminin kesi izlerini sadece meme başı çevresi ve memebaşından bir miktar aşağıya uzanan dikey bir çizgiyle sınırlamak mümkün olmuştur. Böylece izler yanlara uzanmaz ve tamamı sütyen veya bikini sınırları içinde kalmış olur. Bu işlem sırasında meme dokusunun tamamına yakını aynen korunur. Daha sonraki gebelik ve emzirme dönemleri açısından bir risk oluşturmaz. Bu ameliyatın gecesinde hastanede kalınır. 2-3 gün içinde işe dönülebilir. 2-3 ay destekleyici sütyen önerilir. Bir ay sonunda spor ve benzeri aktivitelere başlanılabilir.

Meme küçültme:

Aşırı meme büyüklüğü, bazen ergenlikten itibaren, bazen de doğumlardan sonra ortaya çıkan ciddi bir sorundur. Memelerin ağırlığı nedeniyle boyun omurlarına aşırı yük binmesi sonucunda ileri yıllarda ciddi sağlık sorunları da ortaya çıkabilir. Memelerdeki doku fazlalığına bağlı olarak farklı ameliyat yöntemleri kullanılır. Belli bir sınırın altındaki fazlalık durumlarında, meme dikleştirmedekine benzer şekilde kesilerle, yani sadece dikey iz oluşturan ameliyatlar yapılabilir. Bu sınırın üstündekiler için ters-T olarak adlandırılan, kesilerin hem dikey hem de yanlara doğru uzandığı yöntem kullanılır. Tüm meme küçültme ameliyatlarında hacim azaltmak amacıyla bir miktar meme dokusu ve çevredeki yağ dokusu çıkarılır. Ancak geride kalan meme dokusu hem estetik görünümü hem de emzirme işlevini sağlamak için yeterlidir. Bu ameliyattan sonra 1 veya 2 gün hastanede kalınır. Birkaç gün hafif ağrılar olabilir. 4-5 gün sonra işe dönülebilir. 3 ay süreyle destekleyici sütyen önerilir.YÜZ GERME:

Yüz derisinde yaşlanmayla birlikte gevşeme ve sarkma meydana gelir. Yüz germe operasyonu, hem sarkmaya yol açan deri fazlalığını gidermek, hem de deri altındaki destek tabakalarını sıkılaştırmak için yapılır. Ameliyatın amacı yüze canlı bir görünüm kazandırmaktır.

Yüz germe işlemi çoğunlukla 50 yaş ve üstündeki ve yüz derisinde belirgin sarkma oluşan kişilerde uygun sonuçları vermektedir. Daha genç yaşlarda ve hafif sarkma veya çizgilenme olan durumlarda ise, tam bir yüz germe yerine, çeşitli askı operasyonları kullanılabilir.

Yüz germe işlemine ihtiyacı olduğunu düşünen kişiler öncelikle doktoruyla kendi beklentilerini ve ameliyatla elde edilebilecek gerçekçi sonuçları değerlendirmelidir. Görüşmeye gelirken önceki yıllarda çekilmiş fotoğrafları getirmek bu değerlendirme için faydalı olacaktır. ✦Yüz germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve ortalama 3 saat sürer. Ameliyatın kesi hattı kulağın hemen önünden başlar ve yukarıya ve aşağıya doğru kulağın arkasında kalacak şekilde uzatılır. Kesi izlerinin sadece kulak önündeki kısmı görünür konumdadır. Hastanede 1 gece gözlem amacıyla kalınır. Deri altına dren yerleştirilir ve yüzün büyük kısmını kaplayan bandajlar kullanılır. Ameliyat sonrasındaki ilk hafta boyunca yüzde şişlik olması normaldir. Genellikle 1 hafta sonunda işe ve gündelik aktivitelere dönülür. Bir ay süreyle ağır fiziksel aktiviteden kaçınılmalıdır.GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Alt ve üst gözkapaklarında sarkma, deri fazlalığı, yağ torbaları oluşması gibi durumları gidermek için yapılan bir cerrahi işlemdir.

Üst gözkapaklarındaki sarkma bazen görüş alanını daraltacak kadar çok olabilir. Çoğu zaman kaşlardaki sarkma da bu duruma eşlik eder ve sonuçta bu bölgede estetik açıdan rahatsız edici bir görünüm meydana gelir.

Alt gözkapaklarındaki başlıca estetik sorun ise ciltte çizgilenme ve küçük yağ torbalarının oluşmasıdır.

Bu işlemin amacı alt ve üst gözkapalarındaki deri fazlalığının ve yağ birikiminin giderilmesidir. Kaşlarda belirgin bir sarkma varsa, gözkapağı estetiğiyle birlikte çeşitli askı yöntemleriyle kaş kaldırma işlemi de yapılabilir.

Alt ve üst gözkapaklarının ameliyatı kişilerin ihtiyacına ve doktoruyla birlikte vereceği karar göre birlikte veya ayrı yapılabilir. Sadece üst gözkapakları lokal anesteziyle yapılabilir. Alt gözkapakları için bazen genel anestezi uygulanması gerekebilir. Ameliyat süreleri; sadece üst için 45 dakika, sadece alt için 1 saat, üst ve alt birlikte olursa 2 saate yakındır.

Ameliyat izleri doğal yüz çizgileri içinde kaldığından, uzun dönemde hemen hiç farkedilmez. Ameliyat sonrası erken dönemde göz çevresinde bir miktar şişlik ve morluk oluşabilir. Bütün dikişler 3-5 gün arasında alınır. İlk hafta gözlerin fazla yorulmaması ve güneş gözlüğü kullanılması tavsiye edilir. Bir haftadan sonra işe ve normal aktivitelere başlanabilir.KARIN GERME (ABDOMİNOPLASTİ)