Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

 

Hastanemiz Çocuk Polikliniklerinde,

* Sağlıklı Çocuk büyüme-gelişim takibi
* Aşı takip ve uygulamaları
* Çocukluk çağı akut ve kronik hastalık ayaktan veya yatarak takipleri;(Astım,Bronşit,Anemi,İdrar yolu enfeksiyonu vs.)
* 24 Saat acil çocuk poliklinik hizmeti.
* Çocuklarda Kalça,Kranyal,Batın USG çekimleri.
* Çocuklarda Göz muayeneleri –tedavileri.
* Çocuklarda işitme testi;(Otoakustikemisyon)
hizmetleri verilmektedir.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi (YYBÜ)

* Doğumhane ve ameliyethanemizde aspiratör,oksijen,radyant ısıtıcı ,ressüstasyon ilaç ve malzemeleri hazır bulundurulmaktadır.

Doğumdan sonra  her bebek uzman bir pediatrist tarafından muayene edilir.Postnatal adaptasyon problemi olmayan bebekler anne yanına verilir; anne sütü ile beslenme eğitimi ve takibi yapılır.
Her bebeğe rutin K vit,göz-göbek bakımı ,hepatit B aşısı yapılır.
Her bebekten kan grubu,KŞ,hemotokrit,riskli bebeklerden direkt coombs ve retikulosit bakılır.Her bebekten işitme testi,ve Kalça USG’yi istenir.
Bebek taburcu olmadan TSH + guthrie’e taraması için topuk kanı alınır.Kontrole gelen bebeklerden tarama testi tekrar edilir.
Sağlıklı yenidoğanlar 36-48. saatlerde taburcu edilir.Her bebek en geç 5.gününde beslenme takibi,sarılık değerlendirilmesi için kontrole çağılır.
Her bebeğe büyüme gelişim ve aşılama takibi için bir karne verilir.
Postnatal adaptasyonda problem yaşayan hasta ve prematüre yenidoğanlar YYBÜ’ne alınırlar.
Bu ekipte yoğun bakım pediatristi ve NRP eğitimi almış hemşire ve resmi yazışmalarda görevli bir sekreter hizmet vermektedir.
YYBÜ’sinde
* Prematüre bebek bakımı
* Solunum yetmezliği
* Yenidoğan enfeksiyonları
* Yenidoğan sarılıklarında-Fototerapi-kan değişimi hizmetleri verilmektedir.
* Sosyal Güvenlik Kurumu anlaşması vardır.


Sevgili Anneler ve Babalar
Dokuz aylık bir gebelik sürecinin ardından hasretle beklediğiniz biricik yavrunuz nihayet kucağınızda Bu minik misafir için bebek bakımı ile ilgili kitaplar okumuş olsanızda,psikolojik olarak kendimizi hazırlamaya çalışsanızda endişelenmeniz çok normal.Bebeğinizle geçireceğiniz ilk günlerde en sık karşılaşabileceğiniz sorulara ve cevaplara beraber göz atalım.

Soru: Bebeğimin göbeği ne zaman düşer?
Cevap: Göbek kordonu bir ve dördüncü haftalar arasına düşer.

Soru: Göbek bakımında nelere dikkat etmeliyim?
Cevap: Göbek düşene kadar o bölgeyi ıslatmamak ve banyo yaptırmamak yerinde olur.Göbek bölgesini havalandırıp temiz tutmalı iyileşmesinin hızlı olması için önemlidir.Bebeğin bezini bağlarken bezi göbeğin altına doğru kıvırırsak o bölgeye hem idrar gelmez hemde hava alır.Bebeğinizin göbeğinde sızıntı şeklinde de olsa kanama görürseniz doktorunuza danışmalısınız.

Soru: Bebeğim 3 günlük oldu.Yüzü,gözleri sarı görünüyor.Doktora götürmeli miyim?
Cevap: 48 Saatten sonra çıkan sarılık fizyolojiktir.İlk 24 saat içinde çıkan sarılık patolojiktir. Sarılık bebeğin mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Soru: Bebeğim ilk çişini ve ilk kakasını ne zamana kadar yapmalıdır?
Cevap: Bebeğiniz ilk çişini 24 saat,ilk kakasını da 48 saat içinde yapmalıdır.Bebeğiniz ilk 3-4 gün yeşilimsi - siyah renkte,yapışkan kıvamda dışkılar.Bu bebeğinizin anne karnındayken bağırsaklarında biriken mekonyum adlı maddenin dışarıya çıkmasındandır. 3-4 gün sonra bebeğinizin kakası sarıya döner,sulu veya taneli olabilir.

Soru: Bebeğimin bıngıldağı beni korkutuyor.Ne zaman kapanır?
Cevap: Bebeğin başında 6 tane bıngıldak (kemikleşmemiş yer) vardır.Bunların 5 tanesi birinci ayda kapanır.Ön bölgede yer alan en büyük bıngıldağın kapanması ise 18.ayı bulabilir.

Soru: Bebeğimin gözü sanki kayıyor.Evdeki büyükler normal diyor. Ne yapmalıyım?
Cevap: Bebeklerde şaşılık görülebilir,ilk aylarda bebeğin her iki gözü her zaman beraber hareket etmeyebilir.Göz kasları güçlendikçe bu durum düzelebilir.Ancak 4.ayda hala devam ediyorsa göz doktoruna danışmak iyi olur.

Soru: Bebeğim görebiliryor mu?
Cevap: Bebeğiniz 20 cm kadar uzağı görebilir,parlak cisimleri daha iyi rahat fark eder.

Soru: Bebeğim işitebiliyor mu?
Cevap: Bebeklerin anne karında 5.aydan itibaren işitebildiği gözlenmiştir.Ani ve yüksek seslere tepki gösteren bebeğiniz,yavaş ritimli sesleri duyduğunda sakinleşir.İşitme ile ilgili problemleri atlamamak adına yenidoğan bakımına işitme testiniz yapılmasında fayda vardır.

Soru: Bebeğimi kaç günde bir yıkamalıyım ?
Cevap: Göbek kordonu düşdükten sonra bebeğinizin ilk banyosunu yaptırabilirsiniz.Haftada 2-3 defa bebeğiniz yıkamanız yeterlidir.Yemekten hemen önce veya hemen sonra banyo yaptırmak uygun değildir.bebeğinizi günün herhangi bir saatinde yıkayabilirsiniz,Ancak akşam uykusunda önce banyo yaptırdığınızda bebeğiniz daha rahatlamış olarak uykuya dalacaktır.

Soru: Banyo yaptırırken oda sıcaklığı ne olmalıdır?
Cevap: Banyo yapılan odanın ısısının 24-25*C sıcaklıkta ve esintisiz olması önemlidir.

Soru: Banyo yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz?
Cevap: Bebeğinizi yıkarken sakin ve rahat olun.Suyu bebeğinizi yıkayacağınız kaba doldurun,dirseğinizde suyun sıcaklığını kontrol edin.Bebeğinizin önce altını temizleyin.sonra suyun içine sokun.Bir elinizle bebeğinizin başını ve boynunu destekleyin.Önce bebeğin vücudunu,sonra da başını ve yüzünü yıkayabilirsiniz. Bebeğinizin kulaklarını yada burnunu hiç bir zaman parmağınızla veya pamuklu çubukla temizlemeye çalışmayın, tehlikeli olabilir.Sadece kulağın dışını pamukla silme yeterlidir.Çünkü kulak kendini temizler.

Soru: Bebeğimin başına kabuklanmalar oluştu.Ne yapabiliriz?
Cevap: Bebeğinizin başında konak dediğimiz kabuklanmalar oluşabilir,Bu durum zararsızdır.Banyodan yarım saat önce konağın üzerine biraz bebek yağı veya badem yağı sürüp bekleyin.ve tarayın,daha sonra saçlarını şampuanla yıkayın.Eğer gerilemezse doktorunuza danışın.

Soru: Bebeğin ağzında beyaz noktalar gelişti.beni emmek istemiyor. Çok endişeliyim.
Cevap: Bebeğin ağzında,yanağının içinde ,dilinin üzerinde pamukçuk mantar nokta nokta beyazlıklar görebilirsiniz.Pamukçuk mantar enfeksiyonudur ve emzik,biberon gibi bebeğin ağzına giren eşyalardan yada anne emme başındaki çatlaklardan bulaş sonucu gelişir.Bebeğiniz emmeyi reddedebilir.Tedavisi için doktorunuza danışmalısınız.

Soru: Bebeğimin gözlerinde çapaklanma oluştu.Anne sütü damlattım geçmedi.Ne yapmalıyım?
Cevap: Gözde çapaklanma ilk iki hafta normalır,Çünkü göz damarları bu süre içinde gelişim aşamasındadır.Göz pınarları hafif masajla uyarılır,Kaynayıp soğumuş su ile pansuman yapılabilir. Bu uygulamaya rağmen çapaklanma devam ederse doktorunuza danışmalısınız.

Soru: Bebeğim durmuyor,Özellikle geceleri sürekli ağlıyor,hep emmek istiyor.Sanırım doymuyor.Mama mı başlasam! Sinirlerim bozuldu.
Cevap: Bebeğinizin ağlamasının nedeni kolık dediğimiz karın ağrısı nöbetleri olabilir.Kolık genellikle 15-20 günlerde ortaya çıkar,ve dört aylık olana kadar devam eder.Kolık genellikle haftada en az üç kere,akşam saatlerinde,yoğun ağlamalar şeklinde görülür.Nedeni tam olarak bilinememektedir.Ağlama krizleri 3-4 saat sürebilir,bebeğiniz dizlerini karına çeker ve arada gaz çıkarır.Ağlama nöbeti başladığında önce bebeğinizin aç olup olmadığından emin olun,altını kontrol edin.Ardından bebeğinizi rahatlatacak şeyleri deneyin, Kucağınıza alın,konuşun,arabasıyla gezdirin.karnına sıcak havlu koyun.Saç kurutma makinesi,elektrik süpürgesi gibi sesler bebeğinizi rahatlatabilir.Bebeğiniz çok ağladığında ve sabrınızın tükendiğini hissetiğinizde bebeğinizi eşinize bırakıp bir süre evden uzaklaşmak size iyi gelebilir.

Soru:  Bebeğiniz her ağladığında yanına gitmeli miyiz?
Cevap: Yaygın görüşün aksine ilk aylarda bebeğiniz her ağladığında ona ilgi göstermemiz onu şımartmaz aksine ihtiyaçları zamanında karşılanabilecek bebeklerde güven duygusu gelişir.Bebeğinizi aksadığınızda, onunla konuştuğunuzda ona sevginizi iletmiş olursunuz,ona güven vermiş olursunuz.

Soru: Bebeğimi yüzüstü mü,sırtüstü mü yatırmalı mıyım?
Cevap: Bebeğinizi yatırmanın en güvenli yolu sırtüstü ya da yan yatırmak ve yastık kullanmaktır.Bebeği hep aynı tarafa yatırmak başta şekil bozukluğuna neden olabilir.bu nedenle ilk zamanlar bebeği bir sefer sol,bir sefer sağ tarafına yatırabilirsiniz.Bir süre sonra zaten bebeğiniz pozisyonunu kendi belirleyecektir.

Soru: Bebeğimi ne sıklıkta doktora götürmeliyim ?
Cevap: Bebeğiniz doğuman sonra ilk yedi gün içinde sağlık kontrolünden geçmelidir.Bundan sonra doktorununuzun belirleyeceği zamanlarda düzenli olarak kontrole gitmemiz faydalı olacaktır. Kontrollerde bebeğin kilosu,boyu,baş çevresi ve sosyal gelişimi değerlendirilecek,aşıları düzenli olarak yapılacaktır.

 Son Güncelleme Tarihi: 03.04.2018

 


Doç. Dr. Nail ERBEK

Doç. Dr. Nail ERBEK

Uzm.Dr. Ayşe ÇALKAN KAYABAŞ

Uzm.Dr. Ayşe ÇALKAN KAYABAŞ

Uzm.Dr. Kevser BEŞBENLİ

Uzm.Dr. Kevser BEŞBENLİ

Uzm.Dr. Emin Saraoğlu

Uzm.Dr. Emin Saraoğlu