Detaylı Bilgi ve Randevu için 0216 574 10 00


SAÇ EKİMİ NEDİR?

Saç ekimi, saç dökülmesi sonucu meydana gelen seyrelme ve kellik sorununa doğal ve kalıcı bir çözüm yoludur. Saç ekimi operasyonuyla hastanın ense bölgesinden genetik olarak dökülmeye dayanıklı saç kökleri toplanarak kellik ya da seyrelme oluşmuş kısımlarda açılan kanallara ekilir. Saç ekim operasyonu lokal anestezi altında yapılan mikro cerrahi bir ameliyattır. Bu nedenle hastane ortamında ve anestezi doktoru eşliğinde yapılmalıdır.


SAÇ EKİMİNİN TEMEL AŞAMALARI

1. Saç Greftlerinin (köklerinin) Toplanması

Donör bölge işlem için hazırlandıktan sonra saç kökleri FUE motoru ile tek tek toplanır. Bu esnada köklerin zarar görmemesi çok önemlidir. Greft adı verilen bu köklerin her biri yaklaşık 2-3 saç kılı içerir.


2. Kanalların Açılması

Kanallar toplanan greftlerin ekim yeri olduğundan, bulunduğu bölgeye, ekilecek greftlerin büyüklüğüne göre doğru büyüklükte ve doğru derinlikte açılması, nakledilen saçların çıkma oranını etkiler. Doğal görünümün sağlanması için kanalın açısının iyi ayarlanması gerekmektedir.


3. Greftlerin Açılan Kanallara Ekilmesi

Son aşamada toplanan greftler açılan kanallara 40-45 derecelik açılarla teker teker yerleştirilir ve saç ekimi operasyonu tamamlanır.


En Güncel Saç Ekimi Tekniği FUE Yöntemi

Saç ekiminde en güncel teknik köklerin mikro motor yardımıyla toplandığı, lokal anestezi altında yapılan mikro cerrahi bir işlem olan FUE tekniğidir. Bu teknik, saç ekim yöntemlerinin tümüne temel oluşturmaktadır.


SAÇ EKİMİNİNDE KULLANILAN TEKNİKLER

Günümüzde farklı tekniklerde saç ekimi uygulanmaktadır. Her yöntem hastanın ihtiyacına ve talebine göre özel olarak seçilerek uygulanır. Hangi yöntemin uygulanacağı konusunda doktorun ve hastanın ortak görüşleri etkili olmaktadır.


Tüm saç ekimi tekniklerinde temel aşamalar aynıdır. Kökler alınır, kanallar açılır ve alınan kökler bu kanallara ekilir. Saç ekim yöntemlerini birbirinden ayıran farklılıklar, kökler alınırken kullanılan cihaz, kanallar açılırken ve ekim esnasında kullanılan medikal aletlerden kaynaklanır ve bu farklar saç ekimi tekniklerinin farklı isimlendirilmesine yol açar.


1-DHI Saç Ekimi (Traşsız)

Doğrudan saç ekimi adı da verilen bu teknikte choi isimli medikal kalem kullanılarak kanal açılması ve greftlerin ekilmesi işlemi aynı anda gerçekleştirilir. Ekilecek greftler daha kısa süre dış ortamda kalacağı için greftlerin sağlıklı kalma ihtimali daha yüksektir.


2-SAFİR FUE Saç Ekimi

Bu teknikte ise kanal açma aşamasında metal slit yerine özel safir uçlu kalem kullanılır. Yöntemi farklı kılan da daha küçük mikro kanallar açılmasına imkan veren ve böylece iyileşme sürecini hızlandıran ve kabuklanmayı azaltan safir uçlardır.


3-NORMAL FUE Saç Ekimi

Mikro motor kullanılarak toplanan ve ayrıştırılan greftleri manuel olarak açılan kanallara ekilir.SAÇ EKİMİ OPERASYONU ve SONRASI SÜREÇTE BİLİNMESİ GEREKENLER


Saç Ekimi Operasyonu Ne Kadar Sürer, Konforlu mudur?

Operasyon ortalama 6-7 saat sürmektedir. Operasyon esnasında hastamıza genel anestezi kesinlikle uygulanmaz, narkoz verilmez. Saç ekim operasyonu, lokal anestezi veya sedasyon uygulanan hastamızla sohbet ortamında gerçekleştirilir.


Saç Ekimi Operasyonu Sırasında Ağrı veya Acı Hissedilir mi?

Saç ekimi lokal anestezi altında yapıldığı için ağrı veya acı hissi minimum seviyededir. Lokal anestezinin yanında kullanılan bir diğer yöntem de sedasyon uygulamasıdır. Bu sayede çabuk heyecanlanan, endişe düzeyi yüksek hastalarımıza konforlu saç ekimi gerçekleştirilebilir.


Saç Ekimi Operasyonu İçin Ne Kadar Zaman Ayırmalıyım?

Saç ekim operasyonu, öncesi ve sonrası süreçleri göz önüne alındığında hastalarımızın 3 gün ayırması yeterli olacaktır. Bu 3 günlük süreçte;


1.gün ( Ekim ) : Hastanemizde saç ekimi ve prp tedavisi işlemleri tamamlanır.


2.gün ( Kontrol ) : Hastamız, hastanemizde yeniden misafir edilerek ekilen greftlerde (köklerde) herhangi bir zedelenme, kanama, enfeksiyon söz konusu mu, kontrol edilir.


3.gün ( İlk Yıkama ) : Hastamız saç ekimi ilk yıkama işlemi için hastanemize yeniden davet edilir. Saç ekilen bölgelere özel bir losyon sürülerek 20 dakika bekletilir ve ardından profesyonel bir titizlikle saç yıkama işlemi gerçekleştirilir.


3.gün sonrası : Saç yıkama işlemi 10 gün boyunca devam eden bir süreçtir. İlk yıkama hariç diğer yıkamaları hastamız kendi de yapabilir. Yıkamanın nasıl yapılacağı hastamıza tüm detaylarıyla tarif edilir. Son yıkamayla birlikte kabukların dökülme işlemi de tamamlanmış olur.


10.gün : Saç ekimi + Kontrol + Saç yıkamayı içeren 13 günlük sürecin sonunda hastamızın saçları kısa kestirilmiş gibi gözükürken, kızarıklıkları ise büyük oranda azalma noktasına gelir. Saç ekiminde tam sonuçların alınması 6 - 18 ay arasında bir sürede gerçekleşmektedir.