PROLOTERAPİ


Proloterapi vücudumuzda mevcut olan iyileşme sistemini uyararak ağrının kontrolünü amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Tamamen doğal yolla tedaviyi sağlar. Çoğunlukla proloterapi bağ dokularını (kasların kemiğe yapışmasını sağlayan tendon yani kirişler ve eklemlerimizi çevreleyen ligamanlar gibi) güçlendirmek amacıyla kullanılır. Bu tedavi yönteminde ağrının kaynağı olan eklemler hedef alınarak bu eklemi yada eklemleri destekleyen yıpranmış bağ dokunun iyileştirilmesi amaçlanır. Bu amaçla bağ dokularına kemiğe yapıştığı yerlerde tamamen doğal (dextroz) maddelerin enjeksiyonu yapılır. Tedavi sonucunda sertleşip sağlam hale gelen bağ dokuları omurgayı ve eklemleri eskisi gibi sımsıkı sarmaya ve desteklemeye başlar. Normal anatomik hareketlilik temin edildiğinden hasta ağrılarından kurtulur.

proloterapi normal iyileşme sürecini uyardığından özellikle sporcular ve aktif yaşam sürmekte olan hastalar tarafından tercih edilmektedir. Çünkü proloterapi süresince normal aktivitelerine devam etmektedirler.


PROLOTERAPİ'DE KULLANILAN İLAÇ NEDİR?

Proloterapide çoğunlukla hipertonik dekstroz kullanılmaktadır. Bunun haricinde Sarapin, sodyum morhuate, glukozamin, insan büyüme hormonu kullanılabilmektedir.


İŞLEMLER AĞRILI MIDIR?

Enjeksiyonlar doğal olarak ağrılıdır ancak işlem sırasında solusyonlara lidokain isimli lokal anestezik eklendiğinden hastaların ağrıları dayanabilir düzeydedir. Ayrıca cilde Iikokain yada anestezik krem yada sprey uygulanabilir. Uzmanlaşmış ellerde poloterapinin süresi oldukça kısadır.


PROLOTERAPİ HASTASI OLUP OLMADIĞINIZI GÖSTEREN 10 KRİTER

1)Ağrım var ve bir travma sonrası gelişti.O travmadan beri ağrı duyuyorum.

2)Düşme çarpma olmadı ancak eklemlerimde gittikçe artan bir ağrı var.Yol yürümek ve çömelmekle ağrım artıyor.Eklemlerimden ses geliyor.

3)Çok az ağrım var , ağrı kesici almaya gerek duymuyorum.Ağrımın ilerlemesinden korkuyorum.Dizinde kireçlenme var dediler.

4)Ağrım var ama çok sağlıklıyım başka hiçbir problemim yok.

5)Yaşam standartlarımı düşüren ve hareketlerimi kısıtlayan ağrım ve hareket kısıtlılığım var.

6)Bazı aktiviteler ağrımı artırıyor.

7)Kas spazmları kesinlikle benim ağrımın bir parçasıdır.

8)Ağrımdan kurtulsam başka sorunum yok.

9)EMAR ve grafilerimde hiçbir problem çıkmadı ama ağrım var doktorlar bel fıtığı başlangıcı dediler.

10)Bende bir his ve duyu kusuru yok ,uyuşukluk yok ,ancak ağrım var.

DİYORSANIZ SİZDE PROLOTERAPİ HASTASI OLABİLİRSİNİZ.PROLOTERAPİ UYGULAYAN BİR HEKİME GÖRÜNMENİZ FAYDANIZA OLABİLİR.


PROLOTERAPİNİN AVANTAJLARI

1) Ameliyatlara göre çok daha düşük maliyetlidir.

2) Hastanede kalmayı gerektirmez.

3) Anestezi gerektirmez.

4) işlem sırasında ağrı kontrolü lokal anesteziler ile sağlanır.

5) iş ve güç kaybına yol açmaz. Hasta işine hemen dönebilir.

6) işlem süresi kısadır.

7)Tedavide dextroz kullanılmakta olup tamamen doğaldır.

8) işlem riski düşüktür.

9) 3 er haftalık aralıklar ile uygulanır. Tedaviyi insan bedeninde bulunan normal iyileşme sürecini uyararak sağlar ve genelde kalıcı iyileşme ile sonuçlanır.

10) İşlem sonrası basit ağrı kesicilerin kullanılması genellikle yeterlidir.

11) Etkisini kısa sürede göstermektedir.

12) İleri yaş grubunda ve ciddi ek hastalıkların varlığında da uygulanabilmektedir.


PROLOTERAPİNİN RİSKLERİ

1) Enfeksiyon

2) Genel olarak ağrıda artma, şişlik (ödem) kanama, kızarıklık/ morarma.

3) Yapılan yere göre; pnömotoraks (akciğerin delinmesi sonucu), sinir hasarı, ligaman hasarı , tendon hasarı, kas spazmları, BOS kaçağı, sinovit. Tüm diğer medikal işlemler gibi paroloterapinin de düşük de olsa riskleri vardır.


PROLOTERAPİ OLAN HASTANIN KESİNLİKLE UYMASI GEREKEN KURALLAR NELERDİR?

*Asla NSAI grubu dediğimiz ağrı kesicilerden (apranax, majezik, voltaren, etol, melox vs. gibi) almayınız. Antienflamatuar etkisi olan bu ağrı kesiciler PROLOTERAPİ nin etkisini ortadan kaldırır.Çok ağrınız olursa size reçete edeceğimiz antienflamatuar etkisi olmayan parasetamol grubu ağrı kesiciler (parol, minoset vs. ) ya da tramadol (contramal, zaldiar) alabilirsiniz. Bu konuda bize danışabilirsiniz.

*PROLOTERAPİ uygulandıktan sonra tedavi uygulanan bölgeye ilk 3 gün 3 saatte bir 20 dakika sıcak uygulama yapınız. Bu uygulama PROLOTERAPİ den göreceğiniz faydayı artırır (bunu eczanelerden alacağınız sıcak su torbalarıyla yapabilirsiniz. Şeker hastaları ya da duyuları azalan yaşlı hastalar sıcak uygulama sırasında hissetmediklerinden ciltlerinde yanık oluşabilir, buna dikkat ediniz).

 

PROLOTERAPİ OLAN HASTANIN UYMASI HALİNDE TEDAVİDEN GÖRECEĞİ FAYDANIN ARTACAĞI DURUMLAR NELER?

*Vereceğimiz egzersizleri mutlaka düzenli yapınız (özellikle germe egzersizleri). Egzersiz yaparken sizde ağrı ve yorgunluk oluşturduğu sınıra kadar yapınız. Vücut dilinizi dinleyin, aşırı zorlamayın.Ciddi ağrınız olduğu zamanlarda egzersiz yapmayın. Egzersiz yaparken oluşabilecek hafif ve geçici ağrılar önemli değildir. Çok ağrınız yoksa hareketsiz kalmayın.

*PROLOTERAPİ sırasında size reçete edeceğimiz gıda takviyelerini almanız tedavinize olumlu katkı sağlar. Bunlar; Glukozamin kompleksi, Tip 2 Kollajen, C vitamini, Omega 3’ tür (bu ürünleri eczanelerden ve güvenilir markalardan alın).

*Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız kalp doktorunuza danışarak kan sulandırıcı ilacı kestikten 5 gün sonra PROLOTERAPİ olabilirsiniz. Günde alınan 100-150mg Aspirin PROLOTERAPİ yapılmasına engel değildir.

*Günde 2,5-3 litre su için.

*Basit karbonhidratları mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarın. (şeker, un ve undan yapılan mamüller ekmek, poğaça, simit, kek, börek, tatlılar vs gibi)

*Mineral, vitamin ve proteinden zengin beslenin. Bol sebze yiyin, sebzeleri özellikle çiğ olarak tüketmeye gayret edin( domates, biber, maydanoz, dereotu, nane, tere, turp, soğan, sarımsak vs). Her gün bol ev yoğurdu tüketin.

*PROLOTERAPİ den sonra ilk 3 gün ağrınız artabilir. Bu vücudunuzun tedaviye yanıt verdiğini gösterir, iyiye işarettir. Bu ağrılar azalarak 10 güne kadar uzayabilir. Unutmayınız ki PROLOTERAPİ direk ağrı kesici bir yöntem değildir, ağrılı bölgedeki hasarı tedavi ederek ağrıların doğal ve kalıcı olarak azalmasını ya da tamamen ortadan kalkmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir.

*PROLOTERAPİ de hasta hekim uyumu ve hastanın sabrı (çünkü kısa süreli bir tedavi değildir, ayrıca tedavinin başlarında ağrılarda zaman zaman artma zaman zaman azalma olmaktadır bu PROLOTERAPİ nin doğal seyridir ve bu yüzden sabır gerekmektedir) üst düzeyde olduğu takdirde başarı oranı % 70-80’ lerdedir.


Detaylı bilgi ve randevu almak için ana menüden veya alt menüden 'İLETİŞİM' i tıklayarak iletişim formunu doldurun biz sizi arayalım.