KAPSÜL ENDOSKOPİNİN AVANTAJLARI


1-Sindirim sisteminin kapsül şeklindeki kamera aracalığı ile incelenmesi yöntemi teknolojinin sağlıkta kullanıldığı alanlardan biri olmuştur.


2-Standart endoskopiden farklı olarak fiberoptik kabloların olmaması, içinde kamera ve görüntü verilerini aktaran bir sisteminin bulunduğu kapsülün yutulması sonrasında sindirim sistemine ait incelemelerinin yapılması şeklinde uygulanır.


3-Kapsül yutulduktan sonra 8-10 saatlik süre boyunca kayıt yapar ve ortalama 10-12 saat sonrasında vücuttan atılır. Görüntüler hastanın üzerine yerleştirilen bir kayıt elbisesinde bulunan cihaz tarafından kaydedilir.


4-İşlem esnasında standart endoskopiden farklı olarak sedasyon gerektirmemesi hastanın zorlanacağı veya tedirginlik duyacağı bir işlem olmaması açısından avantajdır.


5-İnce bağırsağın incelenmesini sağlaması açısından büyük bir kolaylık sağlanmaktadır. Sindirim sisteminde odağı tespit edilemeyen kanamaların testipinde, Crohn hastalağı gibi iltihapli bağırsak hastalağının incelenmesinde yada ince bağırsak başta olmak üzere sindirim sistemine ait tümörlerin tespitinde kullanılmaktadır.


6-Kalın bağırsak incelenmesinde günümüzde halen en duyarlı inceleme yöntemi standart kolonoskopidir. Ancak sedasyonun kontredike olduğu ve kolonoskopi işlemini yaptırmak istemeyen kişilerde kapsül endoskopi inceleme yöntemi avantaj sağlamaktadır.


7-Kapsül endoskopi sindirim sistemine ait olarak bir tarama yöntemi olarak kullanılabilir. Ağrısız bir yöntem olduğu için anestezi ve sedasyon gerektirmez. Kişi günlük hayatına devam edebilir.Birgün önceden yapılan bağırsak temizliğinden sonra uygun zamanda kapsül yutturulur. 10-12 saat kadar görüntüler kaydedilir. Sonrasında kapsül dışkı ile atılır. Kaydedilen görüntüler hekim tarafından incelenerek rapor edilir.