Saç Ekim Merkezi

Lütfen Sizin için Hazırladığımız Kısa Bilgileri Okuyunuz...

SAÇ DÖKÜLMESİ VE TEDAVİSİ
 
Saç dökülmesi, saçın kendini yenilemesi şeklinde de tanımlanabilir. Normal bir saç dökülmesi, günlük olarak 80–100 adet saç teli kaybı şeklinde olabilir. Bu miktarın üzerindeki günlük dökülmeler normal değildir ve tedavi edilmesi gerekir. Uygulanan medikal tedavilere rağmen dökülmenin devam ettiği durumlarda saç ekimi uygulanabilir.

  ERKEKLERDE;                                             KADINLARDA;
- Genetik                                                    - Hormonal dengesizlik
- Hormonal dengesizlik                           - Menapoz
- Stres                                                         - Stres
- Beslenme bozukluğu                             - Doğum
- İlaçlar(kemoterapi,kortizon vb.)           - İlaçlar(kemoterapi,kortizon vb.)
                                                                     - Genetik
SAÇ EKİMİ NEDİR?
 
Saç Ekim operasyonu ensenin üst bölgesindeki dökülmeme özelliğine sahip,saç köklerinin tek tek özel tekniklerle alınıp, dökülen bölgeye nakletme ( yerleştirme ) işlemidir. Alınmış olan bu saç kökleri greft olarak isimlendirilir.Grefti açıklarsak,
 
GREFT :Verici (donör) bölgeden çıkartılarak saçsız bölgeye nakledilmek için hazır olan saç foliküllerine  verilen addır.Ayrıca tıp dilinde nakledilen doku anlamına gelmektedir.Ortalama bir seansta (donör yapısı uygun ise ) 2500 - 4500 ve üzeri greft çıkartılabilir. Çıkartılan greft sayısından ortalama 2,5katı oranında saç elde edilebilir. 
 
SAÇ NAKLİ ( EKİMİ ) VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
 
1-)FUE (Follicular Unite Extraction): FUE yöntemi özel bir cihaz olan micromotor ile 0.6-0.7 mm çapındaki panchlar vasıtasıyla saç köklerinin ensenin üst bölgesindeki  dökülmeme özelliğine sahip saç köklerinin tek tek alınması işlemidir.Çıkartılan greftler dökülmüş bölgeye tek tek nakledilir. Saç ekimi mikrocerrahi bir işlem olması sebebi ile ameliyathane koşullarında yapılmalıdır.FUE yönteminin en önemli özelliklerinden biride  kök alınan bölgede izin fark edilmemesidir.
2-)SAÇ MEZOTERAPİSİ: Saçın ihtiyacı olan vitamin, mineral ve eser elementleri içeren özel serumlar direkt olarak saç kökünün yer aldığı derinin orta tabakasına enjekte edilmesi işlemidir.Yıpranmış saçlarda canlanmaya neden olur, kişideki başka bir rahatsızlık nedeniyle oluşmuş (tiroid hastalığı, anemi vb.) saç dökülmelerinin tedavisinde yardımcıdır. Ayrıca stres, mevsimsel dökülme sürecinin uzaması, beslenme bozukluğu nedeni ile oluşan dökülmeler için de bir tedavi yöntemidir.

(Hastanemizde saç tedavi yöntemleri arasında bu iki yöntem uygulanmaktadır.)


KAŞ EKİMİ
 
FUE tekniği uygulanarak ense bölgesinden kaş açıklığı için gerekli olan greftler tek tek mikromotor ile alınırlar.Alınan saç köklerinin yerleştirileceği kaş bölgesi lokal anestezik ilaçlarla uyşturulur.Kaş ekimi yapılacak olan bölgeye lateral slit ile mikro kanallar açılır.Açılan kanallara konusunda uzman doktor ve sağlık personeli tek tek ekim işlemini gerçekleştirirler.
 
SAÇ EKİM OPERASYONU KİMLER TARAFINDAN YAPILMALIDIR?

 
Saç ekim operasyonu konusunda uzman olan plastik cerrah veya dermotoloji hekimi kontrolü altında sağlık eğitimi almış,bir ekip tarafından yapılmalıdır.
 
SAÇ EKİM OPERASYONU NEDEN HASTANE ORTAMINDA YAPILMALIDIR?
 
Saç ekim operasyonu microcerrahi bir işlemdir ve oluşabilecek komplikasyonlara karşı ameliyathane ortamında yapılmalıdır. Uygun ameliyathaneler ise sadece hastane oluşumu içerisinde var olabilir.


SAÇ EKİM OPERASYONU AŞAMALARI
 
İŞLEM ÖNCESİ:
-Kişi yapılacak işlem hakkında bilgilendirilir.
-Üç gün öncesinden alkol ve kan sulandırıcı ilaç (aspirin vb.) kullanmaması önerilir.
-Operasyon öncesi fotoğraf çekilir.
-Ortalama kaç greft alınacağı hesaplanır.
-Saç köklerinin daha iyi alınabilmesi için saçlar traş edilir.
-Kök alınacak bölgeye lokal anestezi uygulanır.
 
İŞLEM
-Micromotor vasıtasıyla 0.6-0.7 mm boyutundaki panchlar kullanılarak önce greftler çıkartılıp toplanır.Toplanan greftler özel bir solüsyon içerisine alınıp tek tek sayılarak dizilir.
-Kişinin yaşına uygun ön saç çizgisi belirlenir.
-Çıkan grreft sayısına göre ve saçların çıkış yönüne göre greftlerin yerleştireleceği kanallar açılır.
-Açılan kanallara ön hatta tekli greftler olmak üzere yerleştirme yapılır.
-Greftlerin alındığı bölgeye antibiyotik pomat ile pansuman yapılır.
 
İŞLEM SONRASI
-Kişiye yapılması gerekenler hakkında bilgi verilir.
-Ekim yapılan bölgeye özellikle ilk beş gün çarpma,sürtme yapılmamalıdır.
-İlk onbeşgün ağır spor yapmaması,denize ve saunaya girmemesi önerilir.
-Kişiye kullanması gereken ilaçlar anlatılır.
-Kişi üç gün sonra pansuman ve yıkamaya çağrılır.
  
SAÇ EKİMİ VE SAÇ EKİMİ YÖNTENLERİ HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR
1.İşlem ne kadar sürer?
Saç ekimi yapılacak bölgenin büyüklüğü, cilt ve saç yapısına bağlı olarak değişmekle birlikte, yaklaşık olarak 6–8 saat arası süren bir işlemdir.

2.Ekilen saçlar çıkar mı?

Greftlerin (saç kümesi) hazırlanması, bekletildiği koşullar ve doğru tekniğin uygulanması, sonucu direkt etkileyen faktörler olup, başarı bu faktörlerin yerine getirilmesi ile doğru orantılıdır. 

3.Ne zaman dışarı çıkabilirim?
Operasyondan sonra dışarıya çıkmanızı engelleyecek bir durum yoktur.

4.Ne zaman banyo yapabilirim? Operasyon sonrası dikkat etmem gereken şeyler nelerdir?
Bu bilgiler öngörüşme esnasında aklınızda soru işareti kalmayacak şekilde anlatılacaktır.

5.Ekilen saçlar ne zaman çıkar?
Operasyon tarihinden 3 ay sonra küçük küçük görünmeye başlayıp, yaklaşık 6-12 ay içinde normal uzunluğuna erişir.

6.Saç ekimi yaptırdığım belli olur mu?

Uygun teknikle doğal bir şekilde ekilmiş saçlar belli olmaz. Bunun için operasyonu yapacak ekibin gerekli tıbbi eğitimi almış olması gerekmektedir. Çünkü uygulanacak ekimin şekli kişinin cilt ve saç yapısına, ekim yapılacak bölgeye göre değişip, her biri teker teker değerlendirilmelidir.

7. Fiyatı ne kadardır?
Fiyat verilebilmesi için cildinizin yapısı, saçınızın yapısı, uygulanacak teknik ve ekim yapılacak bölgenin büyüklüğünün değerlendirilmesi gerekir.


29.08.2005 (BGBl. I S. 2570) tarihli yasayla kapsamı genişletilen Tedavi İlaçları Reklam Kanunu`na göre 01.04.2006 itibariyle hastaların tedavi/operasyon öncesi ve sonrasına ait görüntülerini reklam amaçlı sergilemek yasaklanmıştır. Bu nedenle web sitemizde Operasyon öncesi / Operasyon sonrası hasta fotoğraflarını sunamıyoruz. 

Bu sitedeki tüm yazılar ve resimler konu hakkındaki uzman görüşü ve diğer kaynaklardan ibarettir. Bu sitede bulunan yazılar insanları bilgilendirmek için hazırlanmıştır. Buradaki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Site içeriğinin bu şekilde uygunsuz tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye veya kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılır. Gelişen teknolojiye paralel olarak tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi araçları hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede eskiyebilmektedir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik farklı teknik ve bilgilerle değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun seçimlerini belirleyici bir faktördür. Aynı konu hakkında farklı kişiler arasında farklı görüşler olması mümkündür. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.


Son Güncelleme Tarihi: 04.04.2018