Dermatoloji (Deri ve Zührevi Hastalıklar)

 

DOLGU

Saç Mezoterapisi

Yaşlanma ile birlikte cildin hyalüronik asit içeriği azalır ve cildin su tutma kapasitesi düşer. Beraberinde elastik ve kollajen liflerde, yağ tabakasında azalmanın da etkisiyle kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir.  Fazla kaş çatma, gözleri kısarak bakma, gülümseme ve diğer yüz mimikleri de çizgilerin oluşmasına katkıda bulunurlar. Sigara içmek ve kirli hava gibi çevresel faktörler de yaşlanmayı hızlandırırlar. Yüz kırışıklıklarını doldurmak için en sık olarak  kullanılan işlem dolgu tedavisidir.

Dolgu ne amaçla kullanılır?

Dolgu tedavisi; derideki ince ve derin kırışıklıkları gidermek, yara izlerini tedavi etmek, ciltteki çukurları yok etmek, ince dudakları kalınlaştırmak, yanaklara dolgunluk vermek amacıyla kullanılır.

Cerrahi olmayan bir işlemle yüz gerginliğini sağlayan dolgu enjeksiyonları, dudak çevresi ve yüzün alt yarısındaki çizgi ve kırışıklıkları gidererek yüzde sağlıklı bir görünüm elde edilebilmektedir.

Genellikle burun seviyesinin üstündeki kırışıklıklara  Botox uygulanırken, burun seviyesinin altındaki kırışıklık tedavilerinde dolgudan yararlanılır.

Hyalüronik asit (insan derisinin doğal bileşeni) içeren dolgu maddeleri nelerdir?

Restylane, Teosyal, Juvederm gibi dolgu maddeleri laboratuar koşullarında üretilen hayvansal hammadde içermeyen, berrak jel şeklinde hazırlanmış preparatlardır, Cildimizin doğal yapısında bulunan hücreler arası dolgu maddesi olan hyaluronik asit içerirler. Kimyasal yapısına yeni bağlar eklenerek uzun süre parçalanmadan vücutta kalması sağlanmıştır. Böylece etki süreleri 6-9 aya çıkarılmıştır.

Dolgu maddesi nasıl etki eder?

Dolgu maddesi  yüzde uygulandığı alana enjekte edildiği zaman, vücudun kendi hyaluronik asiti ile birleşerek hacim oluşturur.Hacminin 1000 katı kadar su çekme kapasitesine sahiptir. Bu hacim ile dudakların dolgunlaştırılması, çizgilerin, kırışıklıkların doldurulması ve yüz kıvrımlarının tedavi edilmesi sağlanmaktadır.

Dolgu enjeksiyonu hangi bölgelere uygulanabilir?

-Nazolabial bölgeler  (Burun kanatlarından dudak köşelerine inen yüzeyel ve derin çizgiler)

-Dudaklar ( şeklinin belirginleştirilmesi ve hacminin artırılması, asimetrik dudakların düzeltilmesi)

-Elmacık kemikleri  (Bu bölgeyi belirginleştirmek için)

-Göz altı çukurları

-Ağız etrafındaki kırışıklıklar

-Kaşlar (şekil vermek için)

-Ağız kenarından çeneye doğru uzanan çizgiler ve kırışıklıklar

-Kaş arasındaki çizgiler

-Alın çizgileri

Yüz dolgusu nasıl uygulanır?

İnce bir iğne yada özel kanüllerle hyaluronik asit jeli düzeltilecek alana özel tekniklerle enjekte edilir. Jel kırışıklıkların altını doldurur.  Anestezi gerekmeyebilir, topikal anestezik kremler gereğinde yeterlidir. Dudak bölgesi uygulamaları için genellikle topikal yada gingival anestezi gerekmektedir. 

Yüz dolgusunun yan etkileri var mıdır?

Uygulama alanında geçici şişlik, kızarıklık, morluk ve hassasiyet görülebilir. Hyaluronik asit, enjekte edildiği bölgedeki benzer yapı elemanları ile birleşerek, vücut yapı taşı gibi davranır. Herhangi bir alerjik reaksiyon veya yabancı cisim etkisi yoktur. Uygulama öncesi, test yapmaya gerek yoktur.



BOTOX

Botox Uygulaması

Yüz hareketlerini yapmamızı sağlayan kaslar, üzerlerindeki deriye bağlıdırlar. Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışması üzerindeki  deride gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklar oluştururlar.

Botox ve Dysport ticari  isimli ilaçlar Clostridium botulinum  adındaki bir bakteri toksininden elde edilir. Protein yapısındaki bu toksin çok düşük dozlarda kullanıldığında sinir ve kas arasındaki iletişimi zayıflatarak kasın gevşemesine sebep olur. Böylece kaslardaki çizgiler ve kırışıklıklar kaybolur yada belirginliği azalır.

Botox hangi kırışıklıklara uygulanabilir?

- Alın kırışıklıkları, 

- Göz çevresi (Kaz ayakları), 

- Kaşların arası,

- Ayrıca boyun çizgileri, burun kenarlarındaki kırışıklıklar, burun ucu kaldırma, üst dudaktaki ince ve yüzeysel kırışıklıklar(sigara izleri), çene bölgesi kırışıklıklarında da kullanılır.

-Ayrıca aşırı terlemeye karşı, el içleri, ayak tabanı  ve koltuk altlarına uygulanır.

İşlem öncesi dikkat edilecek hususlar var mıdır?

Aspirin, ağrı kesiciler, sarımsak ve kan sulandırıcılar işlem öncesi 10 gün içinde kullanılmaması gerekir.  

Botox nasıl uygulanır?

Tedavi bölgesi, yaklaşık 20-30dk önce temizlenerek, lokal aneztezik krem uygulanır. Sulandırılmış ilac  belirli miktar aralıklarında, tedavi edilmek istenen bölgedeki  kaslara hasta dik ya da dik konuma yakın pozisyondayken enjekte edilir. Tedaviden sonra 3-4 saat süreyle dik bir pozisyonda kalmak Botox ilacının zerkedilen yerde kalmasını sağlamak açısından çok önem taşır.

Etkisi ne zaman başlar ve ne kadar sürer?

Botox etkisi 3-7 gün içerisinde başlar , yaklaşık 10 günde pik yapar. İlk uygulamalarda  etkinlik 4-6 ay, düzenli uygulamalardan sonra yaklaşık 1 yıl sürer.  Daha büyük yüz kaslarına sahip olan hastalarda (erkekler gibi) veya yüz kaslarını daha fazla kullanan, çok mimikli kişilerde tedavinin daha sık aralıklarla ve daha yüksek dozlarda uygulanması gerekebilir.

Yan etkileri var mıdır?

Botox sonrası verilen sıvı miktarına bağlı olarak, yarım saat süren mercimek-nohut büyüklüğünde ödem olabilir.  İşlem öncesi anestezik krem sürmek bu yan etkiyi azaltabilir. K vitaminli ve arnika içeren kremler morluğu gidermek amacıyla kullanılabilir. Hafif asimetriler, göz kapağı düşüklüğü ve kaş düşüklüğü olabilir. Bu yan etkiler botoxun istenmeyen kaslara yayılması sonucu oluşur. İşlem sonrası 4 saat yatılmaması ve botox bölgesini ovalamaması bu yan etkileri azaltır. Bu tür yan etkiler ortalama 10 gün sonrasında yapılan kontrollerde giderilebilir, kendiliğinden 1-2 ay içinde geçebilir.

İki yıl boyunca düzenli olarak botoks uygulanan kişiler aynı şekilde devam ettiklerinde kaslarında belirgin bir azalma ve buna bağlı yüz ifadesinde değişim olabilir. Bu nedenle uygulamaların 2. yıldan sonra daha uzun aralıklarla yapılması önerilir.

Mimiklerim kaybolur mu?

Alınacak sonuç enjeksiyon yapılan bölgeye ve verilen ilaç miktarına bağlıdır. İlacın özellikleri ve uygulama yöntemleri önemlidir. Alında ve kaşlarda kırışıklıklara neden olan hareketler (mimikler) engellenecektir, arzu edilirse kaslar hafif hareketli kalacak şekilde uygulama yapılabilir. Yüzün diğer kasları  enjeksiyonlardan etkilenmez. İlaç sadece uygulama yapılan bölgede etkilidir.

Kimlere botox uygulanmaz?

Hamilelikte, emzirme döneminde botox uygulanmaz. Kas hastalıkları bulunanlar, Sistemik Lupus Eritematozus gibi otoimmun hastalığı bulunanlar, kanama problemleri olanlar, tedavi yapılması istenilen bölgede deri hastalıkları bulunanlar diğer botox uygulanamayacak hastalardır.  



MEZOTERAPİ

Mezoterapi

Mezoterapi nedir?

Mezoterapi ; vitaminlerin, minerallerin, aminoasitlerin, enzimlerin, homeopatik ilaçların , karışımlar halinde, mikroenjeksiyon tekniği ile cildin orta tabakasına enjekte edilmesi yöntemidir.

Latince mezo(orta) ve terapi(tedavi) kelimelerinden meydana gelmiş olup orta deri tedavisi  anlamındadır.1952’de Dr. Michel Pistor’un tesadüfen geliştirdiği mezoterapi 1987’de Fransız Tıp Akademisi tarafından tıbbi bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmiştir. 

Tüm dünyada birçok alanda (cilt yenileme, sellülit, bölgesel incelme, saç tedavisi, çatlaklar, lekeler, çeşitli deri hastalıklarında, keloid tedavisinde, alerjik hastalıklarda v.s.) yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mezoterapi nasıl uygulanır?

Tedavi edilecek durumlara bağlı olarak seçilen spesifik bölgelere, çok ince iğne uçları ile (4 – 6 - 13mm. boyunda ve 27 - 30 gauce inceliğinde iğnelerle) uygulanır .

Önemli olan hazırlanan kokteylde kullanılan ilaçların farmakolojik özelliklerini,  birbirleri ile olan etkileşimlerini ve yan etki potansiyellerini iyi bilmektir. Hissedilen ağrı, iğnelerin boyutlarıyla orantılı olarak değişebilmektedir.

Tedavinin seans sayısı, uygulama yapılan kişiye, prolemin derecesine ve enjeksiyonun yapılacağı bölgeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

 Mezoterapinin selülite etkisi nasıldır?

Bölgesel kan ve lenf akımını arttırır. Enjekte edilen ilaç sayesinde hücrelere hapsolmuş ve vücut tarafından kullanılamayan yağ hücreleri, serbestleşip dolaşıma katılır.

Portakal kabuğu görünümüne neden olan fibröz sert bağların kopmasına neden olur.

Bel, basen, kalça, üst-iç bacak, diz, karın, omuz, kol gibi yağ birikiminin yoğun olduğu bölgelerde uygulanabilir.

Mezolift (yüz mezoterapisi) tedavisinde kullanılan ilaçlar nelerdir?

Hyaluronik asit :  Yüz mezoterapisinde  kullanılan bu madde insan dokusunda yaygın şekilde bulunan doğal bir polimerdir. Bu madde suyu emerek şişer ve dokuda nem ve elastikiyet sağlar.

Vitaminler : Vitamin A deri gelişimini kontrol eder. Yaşla birlikte incelen deriyi düzeltir; vitamin E  dokuları zararlı maddelerden koruyan bir antioksidandır; Vitamin C kollajen sentezini uyarır. Deri renk hücrelerinin üretimini yavaşlatır; Vitamin B deriyi besler , dokuların biyolojik dengesini düzenler; Vitamin K dokuların kan dolaşımını düzenler.

Amino asitler : Proteinlerin yapı elemanıdır. Dokuların gelişiminde rol oynarlar. Amino asitler yaşla ortaya çıkan doku hasarını onarır ve düzenlerler.

Mineral tuzlar : Hücrelerin pek çok yaşamsal faliyetlerinde düzenleyici ve destekleyici rolleri vardır. Yüz mezoterapisinde kulanıldığında dokuların metabolizmasını iyileştirirler.

Koenzimler : Dokuların biokimyasal reaksiyonlarını düzenler. Dokuların yenilenme hızını arttırırlar.

Nükleik asitler : Derinin temel protein sentezini desteklerler. Yeni oluşan proteinler de cildin bağ dokusuna destek verir.

 DMAE (Dimetil amino etanol): DMAE son yıllarda kullanıma girmiş ve yüz mezoretapisinde çok tercih edilen bir aktif maddedir. Başlıca etkisi cilt sarkmalarını ortadan kaldırması yönündedir.

 Mezolift tedavileri 1-2 hafta aralıklarla ortalama 4-6 seans yapılır. Uygulama çok ince bir enjektörle derinin 4-6 mm derinliğine, yukarda saydığımız maddeleri içeren bir kokteylin zerk edilmesidir. Her mezolift uygulaması 20 dk'dan az sürer. Vakit alan bir uygulama değildir. Uygulamadan sonra günlük yaşamınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.Derisi hassas olan kişilerde yarım günden uzun sürmeyen hafif bir kızarıklık olabilir. Bu da makyaj ile kapatılabilir.



PRP 

PRP Tedavisi

PRP kişinin kendi kanı kullanılarak doğal yollarla ön planda genç ve sağlıklı bir cildin kazanılması amaçlanan bir yöntemdir. 

PRP nedir?

PRP (Platelet Rich Plasma), “platelet (trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma” adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. Bu uygulama bir kişiden alınan küçük miktardaki kanın özel bir tüpe konularak santrifüj işlemine tabi tutulduktan sonra bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma”nın yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir.

Plateletler ya da diğer adıyla  trombositler vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan büyüme faktörlerini yapısında bulunduran kan bileşenleridir. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız trombositleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır. PRP uygulamasının amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile plateleti verebilmek, böylece hasarlı dokunun onarımını sağlamaktır.

PRP’nin uygulama alanları nelerdir?

-Deride yaşa ve UV maruziyetine bağlı olarak  gelişen kırışıklıkları düzeltmek, çöküntüleri gidermek, cildin esnekliğini  ve parlaklığını yeniden kazandırmak (antiaging amaçlı), 

-Saç dökülmesini önlemek amacıyla tek başına ya da dermapen/mezoterapi gibi yöntemlerle kombine uygulamak,

-Yara izlerini azaltmak (sivilce izleri, ameliyat sonrası izler ve çatlaklar…)

-Lazer/peeling gibi uygulamalardan hemen sonra derinin hızla yapılanmasını sağlamak, 

PRP hangi bölgelere uygulanır?

-Yüz ve saçlı deri (en sık),

-Boyun, dekolte bölgesi,

-Eller,

-Diğer vücut alanları

PRP hangi sıklıkta uygulanır?

PRP 2-3 hafta aralarla, 3-5 seans uygulanır.  Asıl etkinlik 3-6. haftalarda başlar ve 1 yıl devam eder.

Pratikte PRP uygulaması nasıl yapılır?

Uygulamanın yapılacağı kişiden 1-2 tüp kan alınır, santrifüj cihazında plateletler (trombositler) ayrıştırılır. Böylece plateletler tüpün içerisinde yoğunlaşıp birikir ve PRP denilen kan ürünü elde edilmiş olur. Bu ürün dolgu veya mezoterapi teknikleri ile tedavi amaçlanan deri içine enjekte edilir, deriyi gençleştirici özelliği vardır.

PRP uygulamasının yan etkisi var mıdır?

Bugüne kadar saptanmış herhangi bir yan etkisi yoktur. 

Kimlere PRP uygulanmaz?

Platelet sayısı yetersiz olanlara ve kanser hastalarına PRP uygulanmaz.



DERMAPEN

Atopik Dermatit (Egzama)

Dermapen ile cildi dik açıyla delen çoklu iğneler kullanılır.  Özel olarak hazırlanmış olan bu mikroiğneler deri üzerinde mikrokanallar açarak cilde uygulanan preparatların cilt altına 200 kattan daha fazla geçmesini sağlar. Uygulamanın ardından 10-15dk içinde kapanan bu mikrokanallar aynı zamanda cilt altında bir iyileşme mekanizması oluşturarak , vücudun kendi yapıtaşlarının yeniden oluşumunu hızlandırır. Dermapen'in otomatik titreşim fonksiyonu acıyı azaltır. Ürün emisyonunu arttırdığı için olumlu sonuçlar sağlar. 

UYGULAMA & ETKİNLİKLER

 • Cilt sıkılaştırma, toparlama ve cilt gençleştirme
 • Akne skarları (sivilce izleri)
 • Yanık izlerinin hafifletilmesi
 • Yara iyileştirme
 • Leke tedavisi
 • Kırışıklık ve ince çizgileri azaltma
 • Genişlemiş gözenekleri küçültme
 • Göz altı morluklarının kaybedilmesi
 • Cilt çatlakların azaltılması
 • Alopesi tedavisi
 • Saç tedavilerinde mezoterapi ve prp ile kombineli uygulamalar

Kimlere uygulanmaz?

Enfeksiyon, açık yara ve aktif sivilceli ciltler

Metal ya da benzeri ürünlere alerjisi ve hassasiyeti olanlar

Psoriasis (Sedef hastalığı) ve Vitiligo hastalığı bulunanlar.

Yan etkileri var mıdır?

Uygulama sonrası kişiden kişiye değişmekle birlikte şiddetli güneş yanığına maruz kalmış gibi görünebilirsiniz, yanma ve gerilme hissedebilirsiniz. Bu normaldir ve 1-2 saat içinde azalacak ve cildiniz aynı gün yada 24 saat içinde iyileşmeye başlayacaktır. Uzmanınız tedavi sonrası bir cilt bakım reçetesi önerebilir. 


Son Güncelleme Tarihi: 03.04.2018


Uzm.Dr. Mine Çevik

Uzm.Dr. Mine Çevik

Uzm.Dr. Ceyda Mumcuoğlu

Uzm.Dr. Ceyda Mumcuoğlu